Kodris Hakkında Genel Sorular

Kodris nedir?
Kodris; ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere kodlama öğretmek amacıyla oluşturulmuş online bir eğitim platformudur. Bu platform içerisinde öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki tip kullanıcı bulunmaktadır.Öğrenci olarak giriş yapıldığında, kullanıcı tamamlanması gereken görevlerin olduğu sahnelere yönlendirilir ve görevlerin çözümünü yaparken oyunlaştırma yöntemi ile Python programlama dilini eğlenerek öğrenir.
Kodris platformu hangi yaş grubu için uygundur?
İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri hedef alınarak tasarlanmıştır ancak her yaş seviyesindeki kullanıcılar kodlama öğrenmek için Kodris’i tercih edebilirler.
Kodris platformunu kullanabilmek için herhangi bir uygulama yüklemem gerekir mi?
Kodris platformunu kullanmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara, IPad ya da Android tablete sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca herhangi bir uygulama yüklemeye gerek yoktur.
Kodris kodlama eğitimi içerisinde hangi konuları kapsamaktadır?
Bilgisayar gibi düşün, Algoritma, Objeler ve Hareketler, Loop, Koşullu İfadeler if, Koşullu İfadeler if else, Koşullu İfadeler if elseif else, Boolean değerler, Diziler, Değişkenler, For döngüsü, Parametreler, Repeat döngüsü, While döngüsü, Fonksiyonlar, Karşılaştırmalar, Modüller, Dictionaries, Hata ayıklama.
Kodris’i çalıştırabilmek için bilgisayarımda bulunması gereken teknik özellikler nelerdir?
Windows kullanıcıları Google Chrome, Mac kullanıcıları Safari gibi internet tarayıcılarının güncel sürümleri ile eğitim platformunu kullanabilirler.
Kodris platformu kapsamında yayınlamayı düşündüğünüz yeni içerikler-özellikler nelerdir?
Öğrencilerimize etkili biçimde kodlamayı öğretme amacıyla yeni görevler sürekli olarak eklenecektir.
Kodris platformunu kimler geliştirdi?
Üniversitelerin ilgili bölüm başkanları danışmanlığında ve konusunda alanın lideri olan eğitim danışmanları, bilişim teknolojileri öğretmenleri, yazılım geliştiriciler, grafik tasarımcılarından oluşan konusunda uzman ve genç bir kadro tarafından geliştirilmiştir.
Kodris’i mobil platformlarda da çalıştırabilir miyim? (Tablet vb.)
Kodlama eğitimi platformu temel olarak bilgisayar ekranında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte 1920X1080 ve üstü ekran çözünürlüğüne sahip tabletlerdeki internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilmektedir.
Kodris ile hangi kodlama dilini öğreneceğim?
Kodlamaya yeni başlayan öğrencilerimize yazımı kolay, anlaşılır söz dizimine sahip günümüzde yaygın olarak kullanılan “Python” dilini öğretiyoruz. Bu sayede pek çok türde yazılım geliştirebilecekler.
Kodris platformunda yabancı dil desteği var mı?
Kodris platformu İngilizce yabancı dil desteğini http://www.kodris.co.uk/ adresinden sunmaktadır.

Kullanım Aşamasındaki Sorular

Kodris’i kullanmaya başlamak için ne yapmalıyım?
kodris.com adresinden “Kodlamaya Başla” butonuna tıklayarak Kodris Studio platformuna ulaşabilirsiniz. Açılan ilk görev sahnemizde karakterimiz tavşanın havuca ulaşabilmesi için gerekli kodlar hazır halde gelmektedir. “Çalıştır” butonuna tıklayarak görevi tamamlayabilirsiniz. Görev tamamlandıktan sonra “Sonraki Sahne” seçeneğiyle yeni görevlere ulaşabilirsiniz.
Kodlamayla ilgili bir bilgim olmasa bile Kodris platformunu kullanabilir miyim?
Kodris’i kullanmaya başlarken kodlamayla ilgili herhangi bir ön bilgiye ihtiyaç duymazsınız çünkü hedefimiz sıfırdan başlayanlar için de kodlamayı öğretmektir. İhtiyacınız olan tüm bilgilere Kodris içerisinden ulaşabileceksiniz.
Kodris platformunda yer alan karakterlerin özelliklerini nereden öğrenebilirim?
Kodris Yardım sayfası içerisinde bütün karakterlerimizin isimleri, resimleri ve temel özellikleri yer almaktadır. "Yardım" sayfasına bakarak görevlerini tamamlamaya çalıştığınız karakterlerin özelliklerini görebilirsiniz.
Komutların ne amaçla kullanıldıklarını nereden öğrenebilirim?
Kodris Studio içerisinde bulunan “Kodris Sözlük” üzerinden komutların açıklamalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yine Kodris Studio içerisinde sağ üst köşede bulunan (?) Kodris Studio Yardım Merkezi’nden de destek alabilirsiniz
Görevleri tamamladıktan sonra alınan yıldızların anlamı nedir? (“Üç Yıldız Uygulaması” ne için kullanılmaktadır?)
Kodris, öğrencilerinize sadece kodlamayı değil, en kısa kodu yazarak çözüme ulaşmayı da öğretmeyi amaçlayan bir platformdur. Öğrencileriniz görevleri tamamlarken yazmış oldukları komutları olabilecek en kısa şekliyle yazmalıdır. Gereksiz tekrarlardan ve çözüme uzun yolu kullanarak gitmekten kaçınmalıdır. Görev çözümleri sonucuna göre eğer öğrencileriniz çözümü belirttiğimiz en uygun şekilde yapabilirlerse üç yıldız kazanırlar. Çözüme ulaşmaya çalışırken en kısa yol haricinde uygulanmış çözümler için iki ya da tek yıldız alırlar.
Görevler arasında ilerlemek için ne yapmalıyım?
Bir önceki sahnede kodlama doğru şekilde yapıldıysa bir sonraki göreve geçmenizi sağlayacak “Sonraki Sahne” seçeneğine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Görevleri tamamladıkça bir sonraki göreve geçebilirsiniz yani tamamlanmayan görevi atlayarak bir sonraki göreve geçebilme imkânınız yoktur. Çözüme yönelik ipuçlarına Kodris karakterine tıklayarak ulaşabilirsiniz bu sayede zorlandığınız görevlerde yardım alabilirsiniz.
Blok mod ve kod mod nedir? Ne için kullanılmaktadır?
Öğrencilerimize kodlamayı öğretirken aynı anda çalışan iki mod kullanılmaktadır. Blok modu sayesinde öğrencilerimiz sol alt köşeden seçmiş oldukları komutları sahneye uygun şekilde kullanabilmektedir. Senkronize çalıştıkları için blok modda oluşturulan komutların kod moduna geçerek kodlama olarak yazılmış hallerini görebilirler. Aynı şekilde kod modunda oluşturulan komutların blok moduna geçerek blok hallerini de görebilirler. Yeni başlayanlar için blok modu kullanılmasını, blok modunu kolaylıkla tamamlayan öğrencilerin ise kod modu üzerinden çalıştırılmaya yönlendirilmesini öneriyoruz.
Bir görevde zorlanıp çözüme ulaşamazsam bir sonraki göreve geçebilir miyim?
Hayır, görevlerimiz birbirini takip eden özelliklerde oldukları için bir görevi tamamlamadan diğerine geçişler mümkün olmamaktadır. Görevler tamamlandığında açılan “Sonraki Sahne” butonuna tıklanarak bir sonraki sahneye geçilebilmektedir
Çözümle ilgili ipucu almak için ne yapmalıyım?
Kodris platformu içerisinde görev sahnemizin sağ alt köşesinde bulunan Kodris karakterine tıklayarak görev çözümüyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Kodris karakteri size çözme yönelik ipuçlarıyla yardımcı olacaktır.
Sitede yer alan görevlerde 25. ekrandan sonra ilerleyemiyorum, neden?
Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için hazırlamış olduğumuz Kodris platformu ilk 25 sahnesi tüm kullanıcılarımızın deneyebilmesi amacıyla ücretsiz olarak sitemizde yayınlanmaktadır. 25. sahneden sonra yer alan görevleri görebilmek için satın almanız gerekmektedir.
Karakterin ekranda kaç adım ilerlemesi gerektiğini nasıl hesaplayabilirim?
Kodris içerisinde yer alan sahnelerimiz karelerden oluşmaktadır. Karakterimizin ilerlemesi gereken miktarı sahneden yer alan kareleri sayarak hesaplayabilirsiniz.
Görevleri tamamlarken arka plan sesini kapatabilir miyim?
Kodris platformu içerisinde görevleri tamamlarken arka plan sesinin açık olması zorunlu değildir. Ancak arka plan sesiyle birlikte kullanılması görevleri tamamlarken odaklanmayı sağlar. Arka plan sesini kapatmak için “Ayarlar” butonuna tıklamanız ve arka plan sesini kapatmanız yeterlidir. Tamamen kapatmak yerine aynı sekmeden arka plan ses seviyesini değiştirebilirsiniz.

Öğretmenlerin Kullanımı İle ilgili Sorular

Daha önce hiç tecrübem olmadığı halde kodlama öğretmek için Kodris'i kullanabilir miyim?
Kodlama öğretirken hiçbir sorun yaşamamalarını sağlamak adına Kodris platformu içerisinde öğretmenlerimize yönelik olarak hazırlanmış öğretmen rehberi bulunmaktadır. Bu rehber sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya ilişkin açıklamalara önceden ulaşabileceksiniz. Rehber içerisinde konuya ilişkin açıklama, ders içerisinde uygulanabilecek örnek etkinlikler ve bazı görevlerin çözüm yolları bulunmaktadır.
Öğretmenlere yönelik hazırlamış olduğunuz, ders sırasında yardımcı olacak araçlar nelerdir?
Hazırlamış olduğumuz öğretmen rehberi sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya yönelik ön hazırlık yapma imkânı bulabilirsiniz. Rehberimiz içerisinde derste işlenecek konuya yönelik açıklamalar bulunmaktadır. Ayrıca sınıf ortamında uygulayabileceğiniz örnek etkinlikler ve ders sonunda verilebilecek örnek ödevler bulunmaktadır. Bunun dışında sitemizde sorularınızı direkt yöneltebileceğiniz online destek servisimiz bulunmaktadır. Öğretmen Paneli’nde “Yardım” sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Kodris içerisinde sınıf öğrencilerime özel bir sınıf oluşturmak için ne yapmalıyım?
Öğretmen olarak giriş yaptığınızda kullanabileceğiniz öğretmen ekranı sayesinde öğrencileriniz için sınıf oluşturup, onları oluşturduğunuz sınıfa kaydedebilirsiniz. Sınıfınızdaki öğrencilerin seviyelerini de bu ekranı kullanarak takip edebilirsiniz.
Öğretmenlere özel deneme sürümüne nasıl giriş yapabilirim?
Deneme sürümü için yapacağınız kayıt sırasında öğretmen olarak giriş yaparsanız adınıza açılmış bir öğretmen hesabınız olacaktır. Bu hesabı kullanarak giriş yaptığınızda Kodris platformu içerisinde kullanabileceğiniz öğretmen yetkileriniz olacaktır. Bu yetkiler ile sınıf oluşturabilir ve oluşturduğunuz sınıf ile birlikte ilk 25 göreve erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca size özel hazırlanmış olan öğretmen rehberine de ilk 25 görev için ulaşabilirsiniz. Öğretmen deneme sürümü için 30 gün süre kısıtlaması bulunmaktadır.
Kodris içerisinde, hazırlamış olduğunuz müfredatınıza göre kaç sahne bulunmaktadır?
Tüm konuları kapsayacak şekilde hazırlanmış Ankara Üniversitesi tarafından onaylı müfredatımızda toplamda 20 den fazla konu ve her seviyeye özel hazırlanmış sahne bulunmaktadır.
Kodris içerisinde yer alan görevlerin çözümlerine nasıl ulaşabilirim?
Görevlerin çözümlerine ulaşabilmek için sisteme öğretmen olarak kaydolmanız gerekmektedir. Kaydın ardından kurumunuz satın aldıktan sonra platformdan tüm görevlerin çözümlerine ulaşabilirsiniz. Çözümlerimiz içerisinde doğru cevapların kod modu ve blok moduna göre hazırlanmış hallerini görebilirsiniz.
Sınıfıma eklemiş olduğum bir öğrenciyi çıkartmak için ne yapmalıyım?
Öğretmen ekranını kullanarak oluşturduğunuz sınıfınıza eklediğiniz öğrencileri çıkartma işlemini "Öğretmen Paneli"ni kullanarak yapabilirsiniz.
Kendi okuluma özel bir üyelik almak için ne yapmalıyım?
Okula özel üyelik alımı ve ayrıntılı bilgi için sitemizin ana sayfasında bulunan “Teklif Al” butonunu tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satın Alma Sürecindeki Sorular

Kodris platformuna üye olmak için ne yapmalıyım?
Ana sayfamızda bulunan “Üye Ol” butonuna tıklayıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra üye olabilirsiniz.
Satın alma işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?
Bireysel alımlar için ana sayfamızda bulunan “Hemen Satın Al” butonunu tıklayıp online ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Kurumsal alımlar için sitemizin ana sayfasında bulunan “Teklif Al” butonunu tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede size teklif verilecektir.
Üyelik ücretini ödemek için hangi yolları kullanabilirim?
Ödeme işlemlerinizi kredi kartı kullanarak veya havale yoluyla yapabilirsiniz. Kurumsal abonelik ödemeleri için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
Kredi kartı ile ödeme yapmak güvenli mi?
Ödeme sayfamız dahil tüm platform 256 bit ssl veri şifreleme güvenlik teknolojisi ile korunmaktadır. Ayrıca sistemimizde kredi kartı ile alımlarda son aşama olan ödeme aşamasında, kullanıcı seçtiği bankanın ödeme sayfasına yönlendirir. Bu sayfa yeni bir pencerede açılır ve kullanıcı bu sayfada istenen bütün bilgilerini doğrudan ilgili banka ile paylaşır. kodris.com kredi kartı ile alımlarda günümüzün en üst güvenlik teknolojisi kabul edilen "3D SECURE" (3 Boyutlu Güvenlik) teknolojisini kullanır. Bu şekilde kullanıcısı kredi kartı bilgilerini sadece seçtiği banka ile paylaşmış olur ve ödemesini "banka seviyesinde güvenli ödeme altyapısı üzerinden" gerçekleştirir.
Üyeliğimin bitiş tarihini nereden öğrenebilirim?
Sitemize giriş yaptıktan sonra üyelik bilgilerinizde üyelik bitiş tarihinizi görebilirsiniz.
Çerezleri, site performansı ve kullanımı hakkında bilgi toplamak, analiz yapmak, içeriği ve reklamları geliştirmek ve özelleştirmek için kullanıyoruz. "Kabul Et" i tıklayarak veya bu sitedeki herhangi bir içeriği tıklayarak çerezlerin yerleştirilmesine izin vermeyi kabul etmektesiniz.Daha fazla bilgi edinmek için Gizlilik Politikamızı detaylı olarak inceleyebilir veya buradan Çerez Politikamıza ulaşabilirsiniz. Kabul Et