Kodris Hakkında Genel Sorular

kodris nedir?
Kodris; ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere kodlama öğretmek amacıyla oluşturulmuş online bir platformdur. Bu platform içerisinde öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki tip kullanıcı bulunmaktadır. Öğrenci olarak giriş yaptığınızda tamamlamanız gereken görevlerin olduğu sahnelere yönlendirileceksiniz. Öğretmen olarak giriş yaptığınızda ise öğretmen ekranını kullanarak öğrencileriniz için sınıflar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sınıflarda öğrencilerinizin hangi seviyelerde olduklarını görebilirsiniz. Kodris platformu içerisinde yer alan “Üç Yıldız” uygulamasına göre öğrencilerinizin görevleri hangi seviyelerde tamamladıklarını kontrol edebilirsiniz.
kodris platformu hangi yaş grubu için uygundur?
İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri hedef alınarak tasarlanmıştır ancak kodlama öğrenmek için erken veya geç yaş kavramları yoktur.
kodris platformunu kullanabilmek için herhangi bir uygulama indirmem veya yüklemem gerekir mi?
Kodris platformunu kullanmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara sahip olmanız yeterlidir. Herhangi bir uygulama indirmeye veya yüklemeye gerek yoktur.
kodris kodlama eğitimi içerisinde hangi konuları kapsamaktadır?
Bilgisayar gibi düşün, Algoritma, Objeler ve Hareketler, Loop, Koşullu İfadeler if, Koşullu İfadeler if else, Koşullu İfadeler if elseif else, Boolean değerler, Diziler, Değişkenler, For döngüsü, Parametreler, Repeat döngüsü, While döngüsü, Fonksiyonlar, Karşılaştırmalar, Modüller, Dictionaries, Hata ayıklama, Veritabanı
kodris’i çalıştırabilmek için bilgisayarımda bulunması gereken teknik özellikler nelerdir?
kodris’e bağlanmak için masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar kullanıyorsanız ihtiyacınız olan güncel bir web tarayıcısı (Firefox, Chrome, Internet Explorer ya da Safari) kullanarak Kodris web adresine bağlanmaktır. Kodris'e bağlanmak için tablet kullanıyorsanız en iyi performans için son iki yıl içerisinde alınmış tabletler kullanılmasını öneririz.
kodris platformu kapsamında yayınlamayı düşündüğünüz yeni içerikler-özellikler nelerdir?
Öğrencilerimize etkili biçimde kodlamayı öğretme amacıyla yeni görevler sürekli olarak eklenecektir. Aktif üyeliği bulunan kullanıcılarımıza yönelik olarak yeni görev sahnesi geliştirmelerini sağlayan game builder (sahne tasarlayıcı) bulunmaktadır.
kodris platformunu kimler geliştirdi?
Üniversitelerin ilgili bölüm başkanları danışmanlığında eğitim teknoloğu, bilgisayar öğretmeni, yazılım geliştirici, grafik tasarımcılarından oluşan alanında uzman ve genç bir kadro tarafından geliştirilmiştir.
kodris’i mobil platformlarda da çalıştırabilir miyim? (Tablet vb.)
Kodris platformu tabletlerde de kullanılmak üzere mobil uyumlu şekilde geliştirilmiştir. Son iki yıl içerisinde alınmış tabletleri kullanarak yüksek performansla çalışabilirsiniz.
kodris ile hangi kodlama dilini öğreneceğim?
Kodlamaya yeni öğrencilerimize yazımı kolay anlaşılır söz dizimine sahip günümüzde yaygın olarak kullanılan "Phyton" dilini öğreteceğiz. Bu sayede pek çok türde yazılım geliştirebilecekler ve geliştirdikleri yazılımlar platformdan bağımsız çalışabilecek.
kodris platformunda yabancı dil desteği var mı?
Kodris platformu yabancı dil desteğini yakın bir zamanda sunacaktır.

Kullanım Aşamasındaki Sorular

kodris’i kullanmaya başlamak için ne yapmalıyım?
kodris.com adresinden kodlamaya başla butonuna tıklayarak kodris studio platformuna ulaşabilirsiniz. Açılan ilk görev sahnemizde karakterimiz tavşanın havuca ulaşabilmesi için gerekli kodlar hazır halde gelmektedir. Çalıştır butonuna tıklayarak görevi tamamlayabilirsiniz. Görev tamamlandıktan sonra “Sonraki Sahne” seçeneğiyle yeni görevlere ulaşabilirsiniz.
Kodlamayla ilgili bir bilgim olmasa bile kodris platformunu kullanabilir miyim?
kodris’i kullanmaya başlarken kodlamayla ilgili herhangi bir ön bilgiye ihtiyaç duymazsınız çünkü hedefimiz sıfırdan başlayanlar için de kodlamayı öğretmektir. İhtiyacınız olan tüm bilgilere kodris içerisinden ulaşabileceksiniz.
Kodris platformunda yer alan karakterlerin özelliklerini nereden öğrenebilirim?
Kodris yardım sayfası içerisinde bütün karakterlerimizin isimleri, resimleri ve temel özellikleri yer almaktadır. Yardım sayfasına bakarak görevlerini tamamlamaya çalıştığınız karakterlerin özelliklerini görebilirsiniz.
Komutların ne amaçla kullanıldıklarını nereden öğrenebilirim?
Öğretmenlerimiz için hazırlamış olduğumuz öğretmen rehberinde kodris içerisinde yer alan bütün komutların ne için kullanıldığına dair gerekli ayrıntılı bilgi mevcuttur. Bunun dışında bilgi almak isterseniz kodris yardım sayfası içerisinde bütün komutlarımızın ne için kullanıldıklarını gösteren tablomuz yer almaktadır.
Görevleri tamamladıktan sonra alınan yıldızların anlamı nedir? (“Üç Yıldız Uygulaması” ne için kullanılmaktadır?)
Öğrencilerinize sadece kodlamayı değil en iyi şekilde kodlamayı öğretmeyi amaçlayan kodris platformu içerisinde bu amaca yönelik olarak hazırlanmış olan bir uygulamadır. Öğrencileriniz görevleri tamamlarken yazmış oldukları komutları olabilecek en kısa şekliyle yazmalıdır. Gereksiz tekrarlardan ve çözüme uzun yolu kullanarak gitmekten kaçınmalıdır. Görev çözümleri sonucuna göre eğer öğrencileriniz çözümü belirttiğimiz en uygun şekilde yapabilirlerse üç yıldız kazanırlar. Çözüme ulaşmaya çalışırken en kısa yol haricinde uygulanmış çözümler için iki ya da tek yıldız alırlar. Bu uygulamayı kullanabilmek için öğretmen olarak giriş yaptığınızda kodris platformu içerisinde bulunan öğretmen ekranına erişim sağlamanız gerekmektedir. Öğretmen ekranını kullanarak öğrencilerinizin hangi görevi hangi seviyeyle tamamladığına bakabilirsiniz.
Görevler arasında ilerlemek için ne yapmalıyım?
Bir görevi tamamladığınızda “Çalıştır” butonuna tıklayarak görevi sonlandırabilirsiniz. Kodlama doğru şekilde yapıldıysa bir sonraki göreve geçmenizi sağlayacak “Sonraki Sahne” seçeneğine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Görevleri tamamladıkça bir sonraki göreve geçebilirsiniz yani tamamlanmayan görevi atlayarak bir sonraki göreve geçebilme imkânınız yoktur. Çözüme yönelik ipuçlarına kodris karakterine tıklayarak ulaşabilirsiniz bu sayede zorlandığınız görevlerde yardım alabilirsiniz.
Blok mod ve kod mod nedir? Ne için kullanılmaktadır?
Öğrencilerimize kodlamayı öğretirken aynı anda çalışan iki mod kullanılmaktadır. Blok modu sayesinde öğrencilerimiz sol alt köşeden seçmiş oldukları komutları sahneye uygun şekilde kullanabilmektedir. Senkronize çalıştıkları için blok modda oluşturulan komutların kod moduna geçerek kodlama olarak yazılmış hallerini görebilirler. Aynı şekilde kod modunda oluşturulan komutların blok moduna geçerek blok hallerini de görebilirler. Yeni başlayanlar için blok modu kullanılmasını öneriyoruz.
Bir görevde zorlanıp çözüme ulaşamazsam bir sonraki göreve geçebilir miyim?
Hayır, görevlerimiz birbirini takip eden özelliklerde oldukları için bir görevi tamamlamadan diğerine geçişler mümkün olmamaktadır. Görevler tamamlandığında açılan “Sonraki Sahne” butonuna tıklanarak bir sonraki sahneye geçilebilmektedir.
Çözümle ilgili ipucu almak için ne yapmalıyım?
Kodris platformu içerisinde görev sahnemizin sağ alt köşesinde bulunan kodris karakterine tıklayarak görev çözümüyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Kodris karakteri size çözme yönelik ipuçlarıyla yardımcı olacaktır.
Sitede yer alan görevlerde 30. ekrandan sonra ilerleyemiyorum, neden?
Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için hazırlamış olduğumuz kodris platformu ilk 30 sahnesi tüm kullanıcılarımızın deneyebilmesi amacıyla ücretsiz olarak sitemizde yayınlanmaktadır. 30. sahneden sonra yer alan görevleri görebilmek için satın almanız gerekmektedir.
Karakterin ekranda kaç adım ilerlemesi gerektiğini nasıl hesaplayabilirim?
kodris içerisinde yer alan sahnelerimiz karelerden oluşmaktadır. Karakterimizin ilerlemesi gereken miktarı sahneden yer alan kareleri sayarak hesaplayabilirsiniz.
Görevleri tamamlarken arka plan sesini kapatabilir miyim?
kodris platformu içerisinde görevleri tamamlarken arka plan sesinin açık olması zorunlu değildir. Ancak arka plan sesiyle birlikte kullanılması görevleri tamalarken odaklanmayı sağlar. Arka plan sesini kapatmak için ayarlar butonuna tıklamanız ve arka plan sesini kapatmanız yeterlidir. Tamamen kapatmak yerine aynı sekmeden arka plan ses seviyesini değiştirebilirsiniz.

Öğretmenlerin Kullanımı İle ilgili Sorular

Daha önce hiç tecrübem olmadığı halde kodlama öğretmek için Kodris'i kullanabilir miyim?
Kodlama öğretirken hiçbir sorun yaşamamalarını sağlamak adına kodris platformu içerisinde öğretmenlerimize yönelik olarak hazırlanmış öğretmen rehberi bulunmaktadır. Bu rehber sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya ilişkin açıklamalara önceden ulaşabileceksiniz. Rehber içerisinde konuya ilişkin açıklama, ders içerisinde uygulanabilecek örnek etkinlikler ve bazı görevlerin çözüm yolları bulunmaktadır.
Öğretmenlere yönelik hazırlamış olduğunuz, ders sırasında yardımcı olacak araçlar nelerdir?
Hazırlamış olduğumuz öğretmen rehberi sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya yönelik ön hazırlık yapma imkânı bulabilirsiniz. Rehberimiz içerisinde derste işlenecek konuya yönelik açıklamalar bulunmaktadır. Ayrıca sınıf ortamında uygulayabileceğiniz örnek etkinlikler ve ders onunda verilebilecek örnek ödevler bulunmaktadır. Bunun dışında sitemizde sorularınızı direkt yöneltebileceğiniz online destek servisimiz bulunmaktadır.
Kodris içerisinde sınıf öğrencilerime özel bir sınıf oluşturmak için ne yapmalıyım?
Öğretmen olarak giriş yaptığınızda kullanabileceğiniz öğretmen ekranı sayesinde öğrencileriniz için sınıf oluşturup, onları oluşturduğunuz sınıfa kaydedebilirsiniz. Sınıfınızdaki öğrencilerin seviyelerini de bu ekranı kullanarak takip edebilirsiniz.
Öğretmenlere özel deneme sürümüne nasıl giriş yapabilirim?
Deneme sürümü için yapacağınız kayıt sırasında öğretmen olarak giriş yaparsanız adınıza açılmış bir öğretmen hesabınız olacaktır. Bu hesabı kullanarak giriş yaptığınızda kodris platformu içerisinde kullanabileceğiniz öğretmen yetkileriniz olacaktır. Bu yetkiler ile sınıf oluşturabilir ve oluşturduğunuz sınıf ile birlikte ilk 30 göreve erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca size özel hazırlanmış olan öğretmen rehberine de ilk 30 görev için ulaşabilirsiniz. Öğretmen deneme sürümü için 30 gün süre kısıtlaması bulunmaktadır.
kodris içerisinde, hazırlamış olduğunuz müfredatınıza göre kaç sahne bulunmaktadır?
Tüm konuları kapsayacak şekilde hazırlanmış Ankara Üniversitesi tarafından onaylı müfredatımızda toplamda 20 den fazla konu ve 250 sahne bulunmaktadır.
kodris içerisinde yer alan görevlerin çözümlerine nasıl ulaşabilirim?
Görevlerin çözümlerine ulaşabilmek için sisteme öğretmen olarak kaydolmanız gerekmektedir. Kaydın ardından kurumunuz satın aldıktan sonra platformdan tüm görevlerin çözümlerine ulaşabilirsiniz. Çözümlerimiz içerisinde doğru cevapların kod ve blok moduna göre hazırlanmış hallerini görebilirsiniz.
Sınıfıma eklemiş olduğum bir öğrenciyi çıkartmak için ne yapmalıyım?
Öğretmen ekranını kullanarak oluşturduğunuz sınıfınıza eklediğiniz öğrencileri çıkartma işlemini öğretmen panelini kullanarak yapabilirsiniz.
Kendi okuluma özel bir üyelik almak için ne yapmalıyım?
Okula özel üyelik alımı ve ayrıntılı bilgi için sitemizin ana sayfasında bulunan “Teklif Al” butonunu tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satın Alma Sürecindeki Sorular

Kodris platformuna üye olmak için ne yapmalıyım?
Ana sayfamızda bulunan “Üye Ol” butonuna tıklayıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra üye olabilirsiniz.
Satın alma işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?
Bireysel alımlar için ana sayfamızda bulunan “Hemen Satın Al” butonunu tıklayıp online ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Kurumsal alımlar için sitemizin ana sayfasında bulunan “Teklif Al” butonunu tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede size teklif verilecektir.
Üyelik ücretini ödemek için hangi yolları kullanabilirim?
Ödeme işlemlerinizi kredi kartı kullanarak veya havale yoluyla yapabilirsiniz. Kurumsal abonelik ödemeleri için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
Kredi kartı ile ödeme yapmak güvenli mi?
Ödeme sayfamız dahil tüm platform 256 bit ssl veri şifreleme güvenlik teknolojisi ile korunmaktadır. Ayrıca sistemimizde kredi kartı ile alımlarda son aşama olan ödeme aşamasında, kullanıcı seçtiği bankanın ödeme sayfasına yönlendirir. Bu sayfa yeni bir pencerede açılır ve kullanıcı bu sayfada istenen bütün bilgilerini doğrudan ilgili banka ile paylaşır. kodris.com kredi kartı ile alımlarda günümüzün en üst güvenlik teknolojisi kabul edilen "3D SECURE" (3 Boyutlu Güvenlik) teknolojisini kullanır. Bu şekilde kullanıcısı kredi kartı bilgilerini sadece seçtiği banka ile paylaşmış olur ve ödemesini "banka seviyesinde güvenli ödeme altyapısı üzerinden" gerçekleştirir.
Üyeliğimin bitiş tarihini nereden öğrenebilirim?
Sitemize giriş yaptıktan sonra üyelik bilgilerinizde üyelik bitiş tarihinizi görebilirsiniz.