ÇOCUĞUNUZ GELECEĞİN DİLİ KODLAMA'YI
KODRİS İLE EĞLENEREK ÖĞRENSİN

Çocuğunuzun internette kaliteli ve verimli zaman geçirmesini ister misiniz? Oyunlaştırılmış online eğitim platformumuz ile eğlenerek kodlama öğrenen çocuklarımız 21.yy becerilerini kazansın.

Ücretsiz Hemen Kodlamaya Başla

Neden Kodlama?

Kodlama ve algoritma ile çocuklar 21. yüzyıl becerilerinden; problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilmeyi, analitik düşünebilmeyi, sistemli ve yaratıcı düşünebilmeyi ve en kısa çözüm önerileri sunabilmeyi kazanırlar. Öğrenciler algoritma mantığını kavradıklarında her şeyin belirli bir düzen içerisinde gerçekleştiğini, belirli bir sıra ile olmadığı zaman yapılması gereken işlemlerin gerçekleşmediğini kavrarlar. Kodlama sadece bilgisayar bilimleri ile sınırlı olmayıp, disiplinler arası etkileşim açısında da çok önemlidir.

Algoritmik düşünme, analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi çağımızın becerilerinin önemini farkeden birçok gelişmiş ülke bu yolda eğitim sistemlerinde köklü değişiklik yapma yoluna gitmişlerdir. ABD, İngiltere, Fransa, Finlandiya, Almanya, Güney Kore, İsrail gibi ülkeler 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri kazandırmak amacıyla ilkokuldan itibaren eğitim müfredatlarına kodlama dersini eklemişlerdir.

Aşağıdaki grafikte "Avrupa Bilgisayar Eğitimi Raporu"'na göre Türkiye ve İngiltere karşılaştırmasını görebilirsiniz. Raporda da görüleceği üzere Kodlama eğitimi İngiltere'de 1. Sınıftan itibaren zorunlu olarak verilmektedir.

Kaynak:
http://www.informatics-europe.org/component/phocadownload/category/10-reports.html?download=60:cece-report

Kazanımlar

  • Algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlama
  • Hesaplamalı düşünme temelinde analitik düşünebilme
  • Programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilme
  • Problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşma
  • Olaylara ve problemlere farklı bakış açılarıyla bakabilme
  • Sistemli ve yaratıcı düşünebilme
  • Gerçek bir programlama dilini öğrenme

Öğretme Yöntemimiz

Öğrencilerimiz kodris içerisinde bulunan sevimli karakterlerimiz yardımıyla sahnede görünen yiyecekleri toplayarak görevleri tamamlamaya çalışmaktadır. Bazı görev sahnelerimizde yardımcı karakterlerimiz bazı sahnelerimizde ise düşman karakterlerimiz ortaya çıkarak ana karakterlerimizin görevleri tamamlamalarında etkili olmaktadır. Oyun tabanlı öğrenme platformumuz kodris’te her görevin çözümü otomatik olarak kontrol edilir ve "Üç Yıldız" uygulamasına göre puanlanır. Bu uygulamaya göre en kısa şekilde doğru cevaba ulaşan öğrencilerimiz üç yıldız almaya hak kazanmaktadır.

Öğrencilerimizin görevleri çözerken kullanabilecekleri iki mod bulunmaktadır. Kod modu ile gerçek kodlama yaparak öğrenciler kendi çözümlerini oluşturmaktadırlar. Kod moduyla gerçek kodlama yapılırken karşılığı olan algoritmaya bağlı blok dizimi blok modu sekmesi altında sistem tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. Blok modunda ise öğrenciler gerekli algoritmayı oluştururlarken karşılığı olan gerçek kod sistem tarafından kod modu sekmesi altında otomatik olarak oluşturulmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz Python dilinin döngüler, değişkenler, fonksiyonlar, koşullar ve daha birçok özelliğini öğrenmiş olacaklardır.

Konuya ve ilgili sahneye göre öğrencilerimize ideal çözüm için İpucu Göster özelliği ile yönlendirici ipuçları veriyoruz.

Canlı destek hizmetimiz ile hafta içi mesai saatleri içerisinde sorularınızı yanıtlıyoruz.

Neden Python?

Kodlama eğitimine yeni başlayanlar için en uygun kodlama dillerinde biri olan Python programlama dili sayaesinde öğrencilerimiz kullanılan platformlardan bağımsız bir şekilde her türlü yazılımı geliştirebilmektedir. Yazımı ve anlaşılması kolay söz dizimi sayesinde günümüzde en popüler diller arasında yer alan Python dili sayesinde öğrencilerimiz kodlamayı severek öğrenmektedir.

MEB tarafıdan Eylül 2017 itibariyle yayınlanan Billişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kitabında Python programlama dilinin öğretilmesi belirtilmiştir.

IEEE.ORG tarafından yapılan araştırmaya göre 2017’nin en iyi programlama dilinin Python olduğu açıklamıştır.

Kaynak:
https://spectrum.ieee.org/computing/software/the-2017-top-programming-languages

Sonuç

Gelişmiş birçok ülkenin 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması amacıyla çocuklara erken yaşta kodlama eğitimini 1. sınıftan itibaren verdiğini görmekteyiz. 8-16 yaş arasındaki çocuklarımız Kodris ile eğlenerek bu kazanımları elde edebilmektedirler.

Ücretsiz Hemen Kodlamaya Başla